Na czym polega kotwienie rusztowań?
Rusztowanie to ogromna pomoc w trakcie prac na wysokościach. Aby jednak zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, konieczny jest jego prawidłowy montaż i tzw. kotwienie. Na czym ono polega?
Na czym polega kotwienie rusztowań?
Kotwienie rusztowania to mocowanie poszczególnych jego elementów tak, aby cała konstrukcja była stabilna i w pełni bezpieczna. To podstawa przygotowania do rozpoczęcia pracy na wysokości.
Kotwienie rusztowań ma dwa cele: zapewnienie bezpieczeństwa i zagwarantowanie wygodnej pracy. Prawidłowo przeprowadzony proces pozwala uniezależnić się także od zmiennych warunków zewnętrznych, takich jak silny wiatr, czy dodatkowe obciążenia.
Kotwienie przeprowadzane jest przy przemocy elementów, takich jak łączniki kotwiące, złącza i części kotwiące (np. śruby z uchem i kołki plastikowe rozprężne). Przeprowadza się je w przypadku każdego rusztowania np. rusztowania Plettac SL 70.
Kotwienie rusztowań – o jakich zasadach pamiętać?
O jakich zasadach warto pamiętać podczas kotwienia rusztowań? Oto kilka najważniejszych elementów:
- kotwienie rozpoczynamy od drugiego poziomu,
- zakotwienia powinny być umieszczone symetrycznie na całej powierzchni rusztowania,
- tzw. kotwy umieszczane są zgodnie z zasadą "co drugie pole w poziomie" i co drugą kondygnację rusztowania,
- kotwienie pionu komunikacyjnego odbywa się z każdej strony, co cztery metry,
- ramy, do których przymocowane są zewnętrzne konsole rozszerzające, muszą być starannie kotwione,
- zakotwione rusztowanie powinno być stabilne, ale i wygodne w użytkowaniu.
Warto także pamiętać o tym, żeby nie mocować kotew do rynien, czy ram okiennych, a więc elementów o małej stabilności. Nie należy także stosować lin i drutów ściągających, a kotwienie można przeprowadzać jedynie pod kątem prostym do ściany.