Jakie są normy dotyczące rusztowań?
Bezpieczeństwo pracy ma ogromne znaczenie. Nic więc dziwnego, że polskie i europejskie prawo zawiera wiele informacji o tym, jakie normy muszą spełniać profesjonalne rusztowania przeznaczone do prac na wysokościach. Możemy spotkać się z oznaczeniami takimi, jak PN – Polska Norma, EN – Europejska Norma, ISO – norma międzynarodowa. Jakie są najważniejsze informacje, o których należy pamiętać?
Polskie normy dotyczące rusztowań
Najważniejsze normy dotyczące rusztowań to m.in.:
- PN-M-47900-1:1996P Rusztowania stojące metalowe robocze – Określenia, podział i główne parametry,
- PN-M-47900-3:1996P Rusztowania stojące metalowe robocze – Rusztowania ramowe,
- PN-EN 12811-1:2007P Tymczasowe konstrukcje stosowane na placu budowy – Część 1: Rusztowania – Warunki wykonania i ogólne zasady projektowania.
Rusztowania używane do prac na wysokości, w tym rusztowania podwieszane, muszą być zgodne z wyznaczonymi normami, o czym świadczy deklaracja zgodności wystawiona przez producenta konstrukcji.
Duże znaczenie ma również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Procedury a bezpieczne użytkowania rusztowań
Oczywiście normy dotyczą nie tylko samej konstrukcji rusztowania, ale również sposobu jego wykorzystywania. Wszystko po to, by prace na wysokości przebiegały efektywnie, ale i w pełni bezpiecznie.
Należy pamiętać, że jeszcze przed rozpoczęciem prac:
- rusztowanie powinno posiadać kompletną dokumentację techniczno-ruchową (DTR), w której zawarto informacje dotyczące montażu i wykorzystywania,
- montażu mogą dokonać jedynie osoby posiadające stosowne uprawnienia wydawane przez IMBiGS,
- konieczne jest spisanie protokołu odbioru technicznego,
- rusztowanie powinno posiadać ważny przegląd techniczny.