Jak szkolić pracowników do pracy na rusztowaniach?
Wykonywanie wielu prac budowlanych związanych z instalowaniem docieplenia bądź wykańczaniem elewacji, a więc jej tynkowaniem czy malowaniem wymaga zapewnienia swobodnego dostępu do miejsca przeprowadzania robót, a także dostarczenia niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Z podobnymi sytuacjami mamy też do czynienia przy zadaniach instalacyjno-montażowych lub układaniu pokrycia dachowego. Bezpiecznym, a zarazem najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest w takich przypadkach rozstawienie rusztowania. W Legnicy można je wynająć w firmie Scaff Rusztowania, która oferuje również ich profesjonalny montaż. Przekonajmy się, jakie są wymogi do pracy na rusztowaniach.
Kto może rozstawiać rusztowania?
Prawidłowe rozstawienie rusztowania wymaga posiadania fachowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i umiejętności obsługi konkretnego systemu. Ponieważ od właściwego wypoziomowania, połączenia poszczególnych elementów oraz odpowiedniego zakotwienia całości w elementach nośnych budynku zależy zdrowie i życie osób, które będą na nich pracowały, od ekipy zajmującej się stawianiem takich struktur wymagane są specjalne uprawnienia. W grę wchodzi tu posiadanie kwalifikacji montażysty rusztowań, które można uzyskać po zdaniu egzaminu przed komisją z Sieci Łukasiewicz – Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Każde rusztowanie musi też zostać odebrane przez osobę posiadającą właściwe uprawnienia.
Kto może pracować na rusztowaniach?
Osoby, które mają pracować na rusztowaniach, nie potrzebują dodatkowych uprawnień poza przejściem instruktażu stanowiskowego oraz wstępnego i okresowego szkolenia BHP. Ważne będzie jednak pamiętanie o obowiązku noszenia kasku ochronnego, przestrzegania podstawowych zasad BHP oraz pilnowanie, by w razie potrzeby tj. przebywania w miejscach bez stałych zabezpieczeń posługiwać się szelkami bezpieczeństwa kotwionymi do odpowiednich punktów.