Czym są rusztowania podwieszane?
Prace na wysokościach bez rusztowania są niemożliwe, niezależnie od rodzaju obiektu budowlanego. Niemniej, czasem montaż klasycznych rusztowań jest bardzo trudny i kosztowny, a ekipa budowlana mimo to musi jakoś dostać się na daną wysokość. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia jest wynajem rusztowania podwieszanego. Czym charakteryzuje się takowa konstrukcja?
Co to jest rusztowanie podwieszane?
Rusztowanie wiszące montuje się bezpośrednio na określonej wysokości. Jest to możliwe po oparciu ramy rusztowania o ścianę budowli, zwykle poprzez przytwierdzenie jej do wywierconych otworów, a następnie montażu dalszych pięter konstrukcji ku dołowi. W rezultacie wygląda to tak, jakby rusztowanie zwisało z budynku. Alternatywą jest też zawieszenie platform budowlanych na przyłączonej do budynku ramy rusztowania, z użyciem łańcuchów. Wtedy rusztowanie faktycznie wisi w powietrzu, a jego wysokość może być regulowana. Sam montaż rusztowania wiszącego jest bardzo trudny, a źle przeprowadzony może doprowadzić do tragedii, dlatego przeważnie zleca się go wprawionym monterom.
Kiedy najbardziej przydają się rusztowania wiszące?
Rusztowania podwieszane są wypożyczane przez ekipy budowlane na porządku dziennym. Jest tak dlatego, ponieważ mają one bardzo szeroki zakres zastosowań. Tego typu rusztowania są niezastąpione podczas wykonywania takich prac, jak:
- naprawy pojedynczych fragmentów budynku;
- brak możliwości rozstawienia rusztowania na ziemi, na przykład przez wzgląd na niestabilną i nierówną glebę;
- budowa i remontowanie mostów;
- montaż rynien, a także innych dodatkowych elementów budynku.
Świetnie sprawdzają się też one przy pracy na bardzo dużych szerokościach, gdyż ustawianie standardowych rusztowań w takich warunkach byłoby wielce nieopłacalne.