Czym są rusztowania elewacyjne?
Rusztowania elewacyjne to konstrukcje zapewniające bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac na wysokościach. Do ich montażu potrzebne są specjalne kwalifikacje. Dowiedz się, jakie są rodzaje rusztowań i gdzie znajdują zastosowanie.
Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, które są pomocne przy pracach budowlanych, montażowych i instalacyjnych prowadzonych na różnych wysokościach budynku. Jeśli będziesz chciał kupić lub wynająć rusztowanie, będziesz miał do wyboru produkty zrobione z różnych materiałów i o różnych konstrukcjach. Zwracaj uwagę przede wszystkim na maksymalną wysokość rusztowania i maksymalne obciążenia, a także długość i głębokość pomostu. Niektóre z tych instalacji są mobilne, dzięki czemu można je przemieszczać bez konieczności rozbiórki i ponownego składania. Do drobnych prac stosuje się niewielkie rusztowania kozłowe.
Rusztowania elewacyjne umożliwiają całkowite zabudowanie elewacji nawet bardzo wysokich budynków. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych i długotrwałych zadań, a ekipa może przemieszczać się swobodnie, co jakiś czas zmieniając miejsce pracy. Takie konstrukcje stosuje się głównie do wznoszenia budynków, prac instalacyjnych i wykończeniowych, a także w przemyśle stoczniowym, przy konserwacji budynków oraz organizacji eventów.
Rodzaje rusztowań elewacyjnych
Najbardziej popularne są rusztowania składające się z kilku części, które można łączyć na różne sposoby. Daje to duże możliwości przystosowania konstrukcji do miejsca prac. Najczęściej wykorzystywane są:
- rusztowania modułowe – zbudowane z wielu połączonych ze sobą stojaków, poprzecznic i stężeń. Umożliwiają one budowę dużych i skomplikowanych konstrukcji o nietypowych kształtach;
- rusztowania ramowe – zbudowane z płaskich ram ustawianych w pozycji pionowej, łączonych za pomocą pomostów i stężeń, montowane do obiektu za pomocą kotew;
- rusztowania rurowo-złączkowe – składające się z rur połączonych złączkami. Ich montaż jest dość długotrwały, dlatego stosowane są one rzadko.